انواع دیوارپوش
03
مارس

انواع دیوارپوش و نحوه استفاده از آن ها برای تغییر چشمگیر سبک فضا

بازدید: 312

انواع دیوارپوش و نحوه استفاده از آن ها برای تغییر چشمگیر سبک فضا
امتیاز دادن به این مطلب

هنگام انتخاب نحوه تزئین دیوارهای داخلی، انتخاب های بسیار متنوعی پیش روی شماست. واضح ترین گزینه های انواع دیوار پوش پیش روی شما، کاغذ دیواری یا رنگ است و فقط در این 2 دسته گزینه های زیادی برای انتخاب شما وجود دارد.

اما پیش از انتخاب یکی از این 2 گزینه پیشنهاد می کنیم ابتدا با انواع دیوارپوش های چوبی، کاشی و سرامیک، کاشی های شیشه ای، پارچه و بسیاری از انواع مختلف دیگر دیوارپوش ها آشنا شوید تا انتخاب درستی داشته باشید.

در این مقاله، ما برخی از انواع غیر معمول یا کمتر شناخته شده پوشش دیوار را به شما معرفی خواهیم کرد، بنابراین شما می توانید همه انواع دیوارپوش ها را بشناسید و در این زمینه اطلاعات درست و کاملی کسب کنید. با استفاده از این دانش و با الهام از سبک های شخصی مورد نظر خود، انتخاب نحوه تکمیل دیوار برای شما بسیار آسان تر می شود.

پیش از پرداختن به انواع دیوار پوش به این نکات توجه کنید

قبل از پرداختن به انواع مختلف دیوارپوش ها، ابتدا به این موضوع فکر کنید:

قصد دارید کدام دیوار را بپوشانید؟

نوع پوشش دیواری که انتخاب می کنید کاملاً بستگی به پاسخ این سوال دارد.

در فضاهای مرطوب مثل حمام، آشپزخانه، سولاریوم، استخر و … که رطوبت وجود دارد، به دیوارپوشی نیاز دارید که در برابر آب و رطوبت مقاوم باشد.

در مناطقی مثل راهرو ها، راه پله ها و … که ترافیک زیاد دارند و در معرض تماس مکرر هستند نیز به پوششی محکم و مقاوم نیاز دارید که  تمیز کردن آسانی نیز داشته باشد.

همچنین تفاوت های ظریف دیگری نیز از جمله رنگ ها / بافت ها / نور اتاق/ میزان فضای اتاق و … نیز برای انتخاب نوع دیوارپوش باید در نظر گرفته شود.

انواع دیوارپوش

انواع کاغذ دیواری

همانطور که در بالا ذکر شد، انواع مختلفی از کاغذ دیواری سنتی تا موارد کمتر شناخته شده برای انتخاب شما در دسترس هستند.

ما در اینجا به برخی از موارد کمتر شناخته شده انواع دیوارپوش کاغذی و دیگر موارد اشاره خواهیم کرد:

1.      کاغذ دیواری چاپ شده

این مدل از انواع دیوارپوش دقیقاً همان چیزی است که بر روی قوطی ها می بینید. کاغذی با طرح چاپ شده که در بعضی موارد می تواند کمی بافت داشته باشد یا برجسته باشد.

کاغذ دیواری های چاپ شده ارزان، احتمالا مستعد پارگی و کشش هستند.

انواع گران تر این نمونه ها از جمله کاغذدیواری با چاپ دستی اگرچه پارگی و کشش آن ها کمتر است اما چسباندن آن ها بر روی کاغذ، ممکن است تمیز کردن آن را دشوار کند. این نوع از کاغذ دیواری ها عموماً به عنوان قوی ترین کاغذ دیواری چاپ شده، در نظر گرفته می شوند زیرا با استفاده از دو ورق کاغذ پیوند خورده ساخته می شوند.

تمام مدل های ارزان و گران این نوع از کاغذ دیواری ها را می توان به راحتی تمیز کرد و در صورت لزوم به راحتی نیز از بین برد.

2.      کاغذ دیواری قابل شستشو

این نوع کاغذ شبیه کاغذ چاپی است. با این تفاوت که یک روکش پلاستیکی شفاف و نازک دارد که در هنگام ساخت به آن اعمال می شود. بنابراین این مدل کاغذ دیواری ها در برابر آب و لک مقاوم هستند.

پوشش پلاستیکی این مدل از انواع دیوارپوش می تواند اسفنج و شستشو و حتی مالش ملایم را تحمل کند، اما در برابر استفاده از مواد و وسایل ساینده مقاومت نمی کند.

این ها نیز همانند کاغذ دیواری های چاپی، می توانند دارای بافت یا برجسته باشند. این نوع کاغذ برای قسمت هایی که بخار دارند یا مرطوب هستند مانند حمام یا آشپزخانه ایده آل است.

اشکال اصلی این نوع کاغذ دیواری ها این است که حذف آن ها به دلیل پوشش پلاستیکی ای که جهت جلوگیری از نفوذ آب و نرم شدن خمیر در آن به کار رفته، دشوار است. با این حال روش هایی نیز برای حذف راحت تر این کاغذها وجود دارد.

3.      کاغذ دیواری وینیل

در این فرم از کاغذ دیواری ها، طرح به جای چاپ روی کاغذ و سپس اعمال روکش روی آن، بر روی یک فیلم پلاستیکی وینیل چاپ می شود. مانند سایر انواع دیوارپوش ها و کاغذ دیواری ها این مدل نیز می تواند بافت داشته باشد یا برجسته باشد. در برخی موارد حتی می تواند اثر فلزی داشته باشد.

این مدل، یک پوشش دیواری ایجاد می کند که محکم تر از یک کاغذ قابل شستشو است. لکه های ایجاد شده بر روی این مدل کاغذدیواری ها را چنانچه به درستی نصب شده باشند، می توان به راحتی از بین برد. ، اما هنگام تمیز کردن باید مراقب باشید تا با خیساندن بیش از حد کاغذ، درزها را بلند نکنید.

بسیاری از این نوع کاغذ دیواری ها به راحتی چسبانده می شوند و به دلیل لایه پلاستیکی آنها بسیار راحت نیز جدا می شوند.

مکان های ایده آل برای این نوع کاغذ دیواری ها شامل راهروها، اتاق کودک، راه پله ها و هر منطقه ای است که در معرض تماس یا خراشیدن احتمالی باشد زیرا به دلیل سختی مناسب و راحتی در تمیز کردن، ایده آل هستند.

با توجه به مزایای ذکر شده این مدل از انواع دیوارپوش ها، گران بودن این نوع کاغذ دیواری ها نسبت به 2 نوع اول و همچنین کیفیت بالاترف قابل توجیه است.

4.      کاغذ دیواری فوم وینیل

مشابه نوع قبلی، ویژگی اصلی این نوع کاغذ این است که سطح با حباب های ریز هوادهی می شود که احساس بالشتک ایجاد می کند. این مدل، نه تنها احساسی نسبتاً لوکس را ارائه می دهد، بلکه تا حدی جاذب صدا نیز هست.

این نوع کاغذها به دلیل اثر عایق ایجاد شده توسط حباب های هوا، کمی گرما نیز ایجاد می کنند. همچنین عایق بودن، آن ها را به یک گزینه ایده آل برای فضاهای پر تراکم تبدیل می کند.

این مدل از انواع دیوارپوش همچنین ممکن است دارای بافت هایی باشد که برجستگی های سطح زیرین مانند چوب یا آجر را تقلید کرده و به خوبی به نمایش بگذارد.

انواع دیوارپوش

5.      تصاویر پس زمینه شلوغ

این نوع کاغذها به طور کلی کاغذهای چاپی یا نوعی وینیل هستند که دارای یک اثر برجسته بسیار مشخص می باشند. به طور کلی از الیاف پشم یا ابریشم ظریف بر روی انواع کاغذ ایجاد می شوند و معمولا از الیاف مصنوعی بر روی وینیل ساخته می شوند. این مد از انواع دیوارپوش کاملاً شبیه بافت مخملی است.

نصب این کاغذ ها نیاز به دقت زیادی دارد زیرا ظریف هستند و مستعد پاره شدن و یا چین و چروک می باشند. اما انواع وینیل بسیار سخت و مقاوم بوده و نصب ان ها آسان تر است.

6.      کاشی کاری

کاشی کاری فقط مختص حمام و آشپزخانه نیست!

کاشی کاری به عنوان شکلی از پوشش دیوار و انواع دیوارپوش در خانه های مدرن طی چند دهه اخیر بسیار مد شده است.

با وجود انواع مختلف کاشی های ساخته شده از طیف وسیعی از مواد و با ظاهری زیبا و متنوع، جای تعجب نیست که امروزه محبوبیت این دیوارپوش افزایش یافته است.

بدیهی ترین کاربرد کاشی در آشپزخانه، اطراف وان، دوش و استخر است. اما لازم نیست کاشی ها فقط در قسمت کوچکی از خانه محدود شوند. اگر به ترکیب کاشی ها دقت و خلاقیت اضافه شود، می توان به نحو بسیار تاثیرگذاری از کاشی ها استفاده نمود.

با طیف وسیعی از رنگ ها، مواد، اشکال و اندازه ها می توانید یک دیوار کاشی کاری شده شگفت انگیز و زیبا ایجاد کنید. این مدل از انواع دیوارپوش می تواند فضایی مینیمالیستی و ساده ایجاد کند. در طی چند سال گذشته و همچنین وجود انواع کاشی های کلاسیک مانند سرامیک، شیشه و سفال، استفاده از این دیوارپوش ها بسیار گسترش یافته است.

موادی مانند سنگ مرمر، بتن و انواع دیوارپوش چوبی معمولا بسیار گران هستند و کاشی کاری دیوار می تواند مقرون به صرفه تر باشد. همچنین نصب این مدل از انواع دیوارپوش نیز بسیار آسان تر است.

همچنین طراحی رو به رشد کاشی ها با رنگ فلزاتی همچون برنج، مس، طلا و سایر عناصر می تواند یک بافت زیبا و غنی ایجاد کند که فوق العاده به نظر می رسد!

علاوه بر جلوه های خیره کننده، درخشش بازتابنده کاشی ها نیز باعث می شود نور در اطراف اتاق بچرخد و به باز شدن فضا های کوچک یا فضاهایی با تناژهای تیره کمک کند.

در فضاهای مدرن نیز استفاده از کاشی ها می تواند با ترکیب بافت، براق در برابر مات، الگو در برابر ساده و … جلوه ای عالی ایجاد کنند.

7.      دیوار پوش پارچه ای

روال استفاده از پارچه برای پوشاندن یا تزئین دیوارها از مدت ها قبل وجود داشته است و در فرهنگ های مختلف از سراسر جهان مشهود است. با این حال اخیراً استفاده از این مدل دیوارپوش ها با محبوبیت زیادی به خصوص در نسل جوان رو به رو بوده است.

این مدل از انواع دیوارپوش ها نه تنها شیک به نظر می رسد، بلکه بسیار مقرون به صرفه و کم هزینه می باشد.

یک روش محبوب استفاده از دیوارپوش پارچه ای، هماهنگ کردن آن با سایر وسایل اتاق است. به طور مال می توان دیوارپوش پارچه ای را با روتختی، روکش مبل یا پرده و … ست نمود. این روش واقعاً فضای اتاق شما را برجسته می کند و یک فضای لوکس و دلپذیر ایجاد می کند که هم شیک و هم بسیار نرم و راحت به نظر می رسد.

استفاده از دیوارپوش پارچه ای فقط به اتاق خواب محدود نمی شود و می توان از آن برای اتاق نشیمن که موجب جذب صدا نیز می شود، استفاده نمود.

پانل های پارچه ای همچنین می توانند نظیر روکش مبل ها و لمسه ها دوخته شوند و ضخامت داشته باشند. البته جهت به کارگیری این مدل از انواع دیوارپوش باید به ضخامت دیوار و عرض اتاق خود توجه کنید. این مدل نیز برای فضای نشیمن و اتاق خواب بسیار مدرن و شیک است.

انواع دیوارپوش

8.      آینه یا سطح بازتابنده

دیوارهای آینه دار در باشگاه ها و اماکن مذهبی بسیار محبوب هستند، اما چرا از این روش در خانه خود استفاده نمی کنید؟

آینه ها یکی دیگر از انواع دیوارپوش ها هستند که استفاده از آن ها در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

یک دیوار آینه ای در فضای شما شگفتی ایجاد می کند. اتاق را باز می کند. باعث بازتاب نور می شود. همچنین باعث بزرگ تر نشان دادن فضاهای کوچک می شود.

البته دقت کنید که یک دیوار آینه ای نیازمند نگهداری و مراقبت زیادی است. باید آن را تمیز کنید و همواره بدون لکه نگه دارید. همچنین باید بسیار مراقب باشید که شیشه ها ترک نخورند و خرد نشوند. اگر بچه های کم سن و سال دارید، یا از دیوارپوش آینه ای استفاده نکنید یا فقط یک دیوار کوچک بالاتر از سطح زمین را آینه کاری کنید.

9.      دیوارپوش ناهموار Rugging

Rugging یکی دیگر از انواع دیوارپوش است. در این روش می توانید کف و دیوار ها را با یکدیگر ترکیب کنید. ترکیب دو سبک کاشی یا هر نوع دیوارپوش دیگر برای دیوار و قسمتی از کف مانند زیر میز نهارخوری یا جلوی مبل ها و … می تواند یک طراحی بی انتها و خیره کننده برای فضای شما ایجاد کند. این ترکیب می تواند در نگاه کلی، فضایی یکپارچه و زیبا برای شما بسازد.

10.  دکوپاژ

تسلط بر دکوپاژ یک کاردستی نسبتاً آسان است و تأثیرات آن می تواند خیره کننده باشد. بیشتر اوقات از دکوپاژ برای تزئین مبلمان یا جعبه ها استفاده می شود، اما چه کسی می گوید شما نمی توانید دیوار را دکوپاژ کنید؟

بسته به موادی که استفاده می کنید، یک دیوار دکوپاژ شده می تواند نسبتاً شلوغ به نظر برسد، بنابراین ممکن است بهتر باشد این مورد را فقط به یک دیوار یا بخشی از دیوار های یک فضا محدود کنید و از ویژگی آن بهترین استفاده را ببرید.

انواع دیوارپوش

انواع دیوارپوش با دکوری نو

تیم معماری و طراحی دکوراسیون داخلی دکوری نو با بهره‌گیری از مدیران و کارکنان مجرب، فعال در زمینه ی مشاوره، فروش و اجرای انواع متریال های دکوراتیو است. شما می توانید جهت خرید متریال و یا اجرای انواع پروژه های دکوراسیون‌ داخلی منازل و ساختمان های اداری- تجاری، بازسازی واحدهای فرسوده و طراحی و اجرای غرفه های ‌نمایشگاهی در مدل های متنوع، با سرعت و کیفیت بالا، از طریق راه های ارتباطی مختلف با ما در تماس باشید.